نگهداری از بیمار
ثبت سفارش
خدمات نگهداری بیمار در منزل شامل چه مواردی خواهد شد؟

دایره خدمات نگهداری از بیمار در منزل وابستگی زیادی به شرایط بیمار، انتظارات خانواده از فرد مراقب و تخصص پرستار بیمار دارد. همچنین نوع بیماری، سن بیمار و وضعیت بیماری (حاد، در مرحله کنترل یا مهار) در نوع خدماتی که از پرستار بیمار انتظار می‌رود تاثیر گذار است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

نگهداری از بیمار

خانواده‌ها ممکن است پس از عمل جراحی یکی از افراد خانواده به خدمات نگهداری از بیمار در منزل احتیاج پیدا کنند یا ممکن است فرد سالمند یا یکی از اعضای خانواده مجبور باشد تا دوره بیماری طولانی مدتی را تجربه کند. برخی از خانواده‌ها ترجیح می-دهند تا در منزل از بیمارانشان مراقبت شود. همچنین گاهی برخی از خانواده‌ها به دلیل مشغله‌های کاری نمی‌توانند آنطور که باید از بیماران خود مراقبت کنند و از طرف دیگر تمایل دارند تا روند بهبودی آن‌ها در منزل صورت گیرد و ضمن حضور پرستار در منزل نسبت به این مسئله اطمینان کافی پیدا کنند. در چنین شرایطی یکی از دغدغه‌های چنین خانواده‌هایی، پیدا کردن فرد مناسب برای مراقبت و نگهداری از بیمار در منزل است. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را در خصوص نگهداری از بیمار در منزل به شما ارائه دهیم تا علاوه بر آشنایی با این خدمت از نحوه ارائه خدمت نگهداری از بیمار در منزل در مجموعه هوم کا مطلع شوید. 

 

خدمات نگهداری بیمار در منزل شامل چه مواردی خواهد شد؟

دایره خدمات نگهداری از بیمار در منزل به شرایط بیمار وابستگی زیادی دارد. انتظارات خانواده از مراقبت و پرستار بیمار نیز به متغیر بودن این موضوع اضافه می‌کند. نوع بیماری، سن بیمار، وضعیت بیماری (حاد، در مرحله کنترل یا مهار) در مشخص کردن نوع خدماتی که از پرستار انتظار می‌رود تاثیر می‌گذارد. 
به طور کلی برخی از خدمات نگهداری از بیمار در منزل شامل مواردی می‌شود که عبارتند از:

۱- تهیه غذای متناسب با رژیم غذایی بیمار

۲- کمک کردن به بیمار جهت صرف غذا

۳- توجه به ساعات خوردن دارو ها و کمک به بیمار برای مصرف دارو ها

۴- انتقال بیمار و جابجایی های مورد نیاز در منزل 

۵- کمک در انجام کارهای نظافتی اعم از حمام کردن، استفاده از سرویس بهداشتی، مسواک زدن و ...

۶- تعویض پانسمان بیمار

۷- گفتگو و معاشرت با بیمار

۸- همراهی بیمار برای شرکت در معاشرت های خانوادگی و دوستانه

۸- حفاظت از بیمار در برابر گرما، سرما، رطوبت و خشکی

۱۰- تنظیم ساعات خواب بیمار

 

برای مراقبت از بیمار در منزل چه نکاتی را می بایست مورد توجه قرار دهیم؟

اگر در خانه از بیمار مراقبت می‌کنید یا برای مراقبت از بیماران خود تمایل به استخدام پرستار دارید باید برخی از نکات مهم را مد نظر قرار دهید. در این قسمت به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.
بهتر است در ابتدا لیستی از شرایط بیمار خود را که در طول زمان بر اساس وضعیتی که پزشک شرح داده و اطلاعاتی که خودتان بدست آورده‌اید تهیه کنید. از جمله تمام بایدها و نبایدهای رژیم غذایی، دارویی و شرایط محیطی را در لیست خود قرار دهید. در صورتی که از پرستار کمک می‌گیرید، شرایط نگهداری از بیمار که پزشک در خصوص آن با خانواده صحبت کرده است را باید عینا به پرستار منتقل کنید. مطمئن شوید که مراقب مورد نظر برای بیمارتان دوره‌های آموزشی لازم را گذرانده باشد و بر اساس مشاوره‌ای که با کارشناسان مجموعه انجام می‌دهید پس از شرح حال بیمار خود مطمئن شوید توانایی نگهداری از بیمار شما را داشته باشد و پرستار متناسب با وضع بیمار و نوع بیماری انتخاب شود. به عنوان مثال پرستاری که مدت زیادی را به مراقبت کودکان گذرانده است نمی‌تواند گزینه مناسبی برای سالمند بیمار باشد. این ها مواردی است که باید مجموعه‌ای که پرستار را به شما معرفی می‌کند مدنظر قرار داده باشد و از اصول مجموعه باشد.

برخی از نکات مهم دیگر که باید شما یا پرستارتان به آن واقف باشید عبارت است از:

✔ حفظ خونسردی در شرایط بحرانی و آمادگی برای عکس العمل مناسب:
ممکن است بیمار در شرایطی دچار بدحالی و وخامت اوضاع، تشنج، تب و سردردهای شدید و سایر حالات خاص شود. اولین قدم حفظ خونسردی و آمادگی ذهنی قبلی برای عکس العمل مناسب است. همانطور که اشاره شد پرستار باید از طریق خانواده یا پزشک در جریان کلیه حالاتی که ممکن است بیمار در آن قرار گیرد باشد و عکس العمل مناسب را داشته باشد.

✔ توجه به رژیم غذایی و برنامه دارویی:
رژیم غذایی و برنامه دارویی از مهم‌ترین نکاتی است که باید مراقب یا پرستار بیمار نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشد. می‌بایست به این نکته توجه کرد که ممکن است بیمار از رعایت این رژیم و برنامه غذایی امتناع کند اما وظیفه پرستار یا مراقب این است که طبق دستورات پزشک عمل کند.

✔ فراهم کردن شرایط محیطی:
دما و رطوبت محیط، چینش وسایل و بسیاری از فاکتورهای محیطی باید متناسب با وضعیت بیمار توسط مراقب فراهم شود. به عنوان مثال برای نگهداری از بیمار سالمندی که تعادل راه رفتن ندارد بایست به این نکته توجه کرد که وسایل خطرساز در مسیر رفت و آمد او نباشد.

✔ در دسترس بودن جعبه کمک های اولیه و دارویی:
جعبه کمک‌های اولیه و دارویی بیمار باید در شرایط مناسبی نسبت به محل قرار گرفتن بیمار باشد تا در صورت بروز بحران سریع-ترین عکس العمل صورت گیرد.

✔ در دسترس بودن شماره های اضطراری:
علاوه بر شماره تلفن ۱۱۵ که مربوط به اورژانس می‌باشد و مراقبت نسبت به آن اطلاع داشته باشد باید شماره‌های اضطراری مربوط به پزشک و اعضای خانواده برای موارد بحرانی در دسترس باشد.

نگهداری از بیمار در منزل

 

نگهداری بیمار در منزل یا بیمارستان؟

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شده بعضا شرایط بیمار یا خانواده‌ها به گونه‌ای رقم می‌خورد که امکان نگهداری طولانی مدت بیمار در مراکز درمانی وجود ندارد. افزایش هزینه‌ها و نبود امکان همراهی بیمار به مدت طولانی در مراکز درمانی دلایل مهمی هستند که موجب می‌شود بیمار در منزل نگهداری شود. بعلاوه وقتی بیمار دوره جراحی یا درمان خود را می‌گذراند طبق دستور پزشک ترخیص می‌شود اما همچنان به مراقبت‌های بعد از عمل نیاز دارد. همچنین در مواقعی متاسفانه فرد دارای یک بیماری طولانی مدت و ماندگار است و نگهداری طولانی مدت در بیمارستان یا مراکز درمانی امکان‌پذیر نیست. ملاحظه می‌کنید که نگهداری از بیمار در منزل یا بیمارستان کاملا وابسته به شرایط فرد و خانواده می‌باشد. اما از جمله مزایای نگهداری از بیمار در منزل حضور در کنار اعضای خانواده است. طبق بررسی‌ها راجع به نگهداری و مراقبت از بیماران در منزل و بیمارستان، مشخص شده است که بیمارانی که در منزل از آن‌ها مراقبت و نگهداری شده است زودتر از بیماران بستری در بیمارستان بهبود یافته‌اند. بیمار در منزل و در کنار خانواده روحیه ای دو چندان دارد و احساس تنهایی و غربت از بیمار دور می‌شود و این مهم‌ترین دلیل در بهبود سریع‌تر بیمار در خانه است. البته این تحقیق مربوط به شرایطی است که هم امکان نگهداری در بیمارستان و هم در خانه به شکل یکسان وجود دارد.

 

چه فردی می تواند به عنوان مراقب بیمار در منزل  باشد؟

مراقب و پرستار بیمار باید دوره‌های مراقبت و نگهداری از بیمار را گذرانده باشد و با نوع بیماری آشنایی داشته باشد. پرستار بیمار باید با نحوه ی ارتباط برقرار کردن با بیماران آشنایی داشته باشند. بویژه در خصوص کودکان و سالمندان و در خصوص بیمارانی که مبتلا به افسردگی هستند این نکته اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پرستار باید حس مسئولیت پذیری کافی نسبت به بیمار و خانواده وی داشته باشد. قبل از استخدام پرستار و مراقب بیمار می‌بایست تحقیقات کافی نسبت به شرایط، تجربه، روحیات و سوابق او صورت گیرد. مجموعه هوم کا این اطمینان را به مخاطبین و مشتریان خود می‌دهد که در استخدام افراد برای پرستاری و مراقبت از بیمار نکات مهم و الزامی و فراتر از آن را مورد توجه قرار می‌دهد. پرستاران هوم کا پس از گزینش دقیق از طریق روانشناسان و مشاوران مجموعه دوره آموزشی را می‌گذرانند. بر اساس مصاحبه و گزینش انجام شده دسته‌بندی شده و برای اعزام متناسب با شرایط خانواده، نوع بیماری بیمار، سن و جنسیت بیمار به محل آماده می‌شوند. در طول مدت مراقبت پرستار از بیمار، مجموعه هوم کا پشتیبانی مورد نظر را انجام می‌دهد و بر عملکرد مراقب و پرستار خود از طریق ارتباط مستقیم و رضایت سنجی از مشتری نظارت می‌کند و اقدامات متعاقب با آن را انجام می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه عملیات و پشتیبانی مجموعه هوم کا نسبت به درخواست‌های پرستاری با مجموعه می‌توانید تماس بگیرید یا سفارش خود را ثبت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ مناسب را دریافت کنید.

 

مراقبت سالمند بیمار در منزل در هوم کا

در دوره‌ی سالمندی افراد به مراقبت و حمایت بیشتری نیاز دارند و همانند دوره کودکی از لحاظ عاطفی بسیار حساس هستند. امروزه خانواده‌ها به دلیل مشغله کاری و موارد دیگر ممکن است وقت کافی برای و مراقبت سالمند خود نداشته باشند. بعلاوه شرایط فیزیکی افراد سالمند آن‌ها را در معرض بیماری‌های مختلفی قرار می‌دهد که متاسفانه بیماری در کناری سالمندی نگهداری آن‌ها را دشوار‌تر می‌کند. به همین دلیل عمده درخواست‌های مراقبت از بیمار، مرتبط با سالمندان بیمار می‌شود که به دلیل شرایط خانوادگی تنهایی را نیز تجربه می‌کنند. هوم کا با آگاهی از این شرایط با کادر مجرب خود مراقبت از سالمند بیمار را با توجه به شرایط سالمند و بیماری وی بررسی می‌کند و در اسرع وقت پرستار مناسب را اختصاص می‌دهد.

نگهداری از بیمار در منزل

 

خدمات نگهداری سالمند بیمار در منزل از طریق هوم کا چه مزیتی ایجاد می کند؟

از جمله مزایای خدمات نگهداری از سالمند بیمار در منزل مجموعه هوم کا می‌توان به داشتن پرستارانی مجرب و مسئولیت پذیر اشاره کرد که با خلق خوی سالمند و نحوه ارتباط برقرار کردن با آن ها آشنایی کامل دارند. همانطور که اشاره شد پرستاران تحت نظر روانشناسان و نیروهای عملیاتی مصاحبه‌های دقیق و دوره آموزشی را گذارنده اند. اعتبار مجموعه و اطمینان از توانایی پرستار برای خانواده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. هوم کا با تکیه بر تجربه خود و با شناخت دقیق نسبت به دغدغه و چالش‌های سرپرستان بیمار یا سرپرست سالمند و کودک توانسته است فرآیندهای خود را برای کاهش نگرانی خانواده‌ها تنظیم کند و خوشبختانه رضایت حداکثری مشتری را جلب کرده است. کادر پشتیبانی هوم کا با صبر و حوصله کافی آماده پاسخگویی به سوالات شما است. 
.

نظرات

شما هم می‌توانید درمورد این خدمت نظر دهید.

برای ثبت نظر کافیست ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

افزودن نظر


سوالات متداول

قیمت خدمات مراقبت و پرستاری در هوم کا چگونه تعیین می شود؟
کارشناسان هوم کا پس از دریافت نیازهای دقیق متقاضی بر اساس تعرفه های موجود، بازه قیمتی و پیشنهادات خود را به مشتری اعلام می کنند. این بازه قیمتی بسته به نیازهای مشتری متغیر است و لازم است تا کارشناسان به طور دقیق نیازهای متقاضی و شرایط سالمند، کودک و یا بیمار را بدانند. بدین منظور متقاضیان می توانند از مشاوره رایگان کارشناسان هوم کا استفاده کنند.
هوم کا چگونه افراد متخصص در مراقبت و پرستاری را جذب می کند؟